Toto je starší verze dokumentu!
V tomto cvičení se budeme velice lehce zajímat o to, kolik místa v paměti potřebujeme pro reprezentaci obrázků. Odpověd samozřejmě záleží na způsobu popisu obrázku. Dolní limit pro velikost potřebné paměti udává entropie. Tu si zkusíme spočítat pro několik různých, jednoduchých způsobů popisu obrázku.
Zadání
Připravte si alespoň tři obrázky (viz níže): první je fotografie, druhý je kreslený obrázek s velkými jednolitými plochami. Třetí je jednoduchý uměle vygenerovaný obrázek. Čtvrtý, případně další obrázky, budou vaše vlastní obrázky.
Pro každý z těchto obrázků spočítejte entropii hodnot v obrazových bodech (pixelech). To znamená, že jevem, jehož informační obsah budete entropií charakterizovat, je pozorovaná hodnota v obrazovém bodě. Spočítejte, kolik bajtů potřebujete pro zakódování celého obrázku (v tomto případě je to [entropie v bitech]x[počet pixelů]/8), kolik bajtů navíc potřebujete pro specifikaci kódování, a součet těchto hodnot.
Obrázek rozdělte na čtverečky 8×8. Informaci v každém čtverečku zakódujte zaokrouhleným průměrem ve čtverečku a odchylkou každého bodu ve čtverečku od tohoto průměru. Na popis hodnot ve čtverečku budete tedy potřebovat 1(průměr)+64(odchylky)=65 hodnot. Spočítejte tytéž hodnoty jako v bodě 1. Rozmyslete si, co zvolíte v tomto případě za elementární pozorování. Jednou možností je dát všechna tato čísla „do jednoho pytle“ a spočítat entropii jejich sjednocení. Můžete použít tuto možnost, a nebo si zvolit nějakou vlastní.
Hodnoty spočítané v bodech 1-3 a zjištěné v bodě 4 prezentujte přehledně v tabulce.
Nahoru