Toto je starší verze dokumentu!
Cvičení první týden nejsou.
LCO - Life Cycle of Objectives : Víme, co zákazník chce LCA - Life Cycle of Architecture : Víme, co jak budeme dělat IOC - Initial Operation Capacity: Je hotovo a nasazeno
10-20% testy ; 10% dokumentace ; 20% analýza ; 10% Project Management. Primární jsou: vývoj, testy a analýza. Podpůrné jsou dokumentace a ProjectManagement. Poměr 70:30 cca
SRS = software requirements specification; Dá se strukturovat podle Data-Centric, Function-Centric, Feature-Centric, Use case-Centric, Aspect-Centric, Architecture-Centric
Model, který předvedema zákazníkovi, jak bude aplikace udělat. Není naimplementovaná logika, jde pouze o rozvržení GUI. Naimplementovat se dá např v: HTML, klikací pdf, power point. Je dobré, aby se dal znovu použít, nebo alespoň nějak převést potom na aplikaci.
Architektura popisuje nefunkční požadavky aplikace. Jsou v tom programovací paradigmata, architektonické styly, principy, standardy. Měla by být přesná a pochopitelná. Měla by být popsaná v SRS. Architecture-style SRS je často používaná.
Software Architecture ; Business process architecture - obchodní strategie, řízení, organizace, obchodní procesy ; Information technology (system) architecture - HW a SW infrastruktura nutná pro chod organizace ; Information architecture - organizace dat
Dle mého není správně. Správně je (uvedu analogii s UML diagramy):
Podle otázky by to mělo být takto (příklady si doplní každý sám :) )
Správa verzí: zaznamenáva změny v kódu. Kdo, kdy a co udělal. Řízení změn: Jak co a kdy se bude měnit. Je nutné udělat ToDo list, vazbu na specifikaci … . SVN podporuje správu verzí. Tag : stav nějakého kódu v branchi. Branch: Kopie verze jiné branche, která se mění nezávisle na původní branch, dokud se nespojí. Main trunk: Hlavní vývojová branch
Záznam změn v projektu. Kde se udělali. Je dobré ji mít v nějakém trakovacím systému provázaného s SVN. Obsahuje: celková pracnost, kalendářní čas, počty lidí, pracnost dle typů činností, kalendářní čas dle typů činností, počty (obrazovky, tabulky, tisky, programy, …), charakteristika systému a agendy, problémy, rizika,vše, co je vhodné uchovat pro budoucnost. Dělá se pro odhady projektů do budoucna, poučení se z chyb z minulosti …
V-Model je zjednodušený model, který slouží k pochopení vývoje software, tj. zejména posloupností kroků, které po sobě následují.V-Model
Testovací technika je recept pro provádění těchto činností s cílem objevit něco, co stojí za reporting. Slouží k nahlášení chyb v SW.
Základní:
Podpůrné:
Analýza –> Implementace –> Testování –> Vyhodnocení –> Analýza …
Záleží na tom, pro koho bude (uživatel, správce, vnitřek firmy). Forma může být textová, grafická … . Použití jako podpora pro další projekty, kde se využije předchozích částí, jako specifikace akceptace projektu, popis projektu, pro změnové řízení …
Nevím
Návrhový vzor. Popis, jak by se co mělo čistě řešit.
Akceptační testování: Testování podle kritérií na akceptaci. Provádí se u zákazníka. Kvalifikační: Stejné jako akceptační, akorát se dělá u dodavatele před odevzdáním zákazníkovi.
Jenkins, popsat, jak by se co nastavilo, kam s kódem … Prakticky popis toho, co se dělalo na cvikách.
Tag : stav nějakého kódu v branchi. Branch: Kopie verze jiné branche, která se mění nezávisle na původní branch, dokud se nespojí.
Tohle jsem nikde nenašel, ale podle toho, jak se to dělá u nás: Rizika se probírají na schůzích, které jsou jednou za 14 dní(u větších projektů), případně se řeší podle závažnosti hned. Posílají se minimálně e-mailem, abych měl záznam o tom, že jsem to zíkazníkovi poslal. Lépe je issue tracker. Obsah sdělení je důvod rizika, cena a doba opravy a proč je nutné to dělat.
Vývojové - kde se vyvíjí, Integrační: Slouží ke spojení více aplikací, většinou pro integrační testy, Testovací: Slouží pro Unit testy, Akcepační: Slouží pro akceptační testy, Produkční: Tak to běží.
Podle mě nejlélpe Issue trackerem minimálně a propojovat změny k sobě. JIRA umí jak spojit změny, tak evidovat jejich pracnost.
Joooo Google !!
Z písemky jsem dostal 25 b (jestli si dobře vzpomínám) a byla mi navrhnuta známka C. Musel jsem jít na ústní (ano, v mém případě byla povinná, chtěl jsem si ji nechat zapsat, ale nešlo to…). O termínu ústní s nimi lze diskutovat. Mě byli navrhnuty 3 termíny hned další týden po písemce. Po výměně několika emalů jsem se snimi dohodl na termínu až za dalších 14 dní po písemce.
Byl jsem u p. Zoubka. Posadili si mě do nějaké zasedačky a cca po 5 minutách tam přišel i Zoubek (byli jsme tam sami…). Ústní probíhala tak, že jsme spolu postupně procházeli všechny nedostatky v testu. Potom se mě zeptal, jestli mám nějakou praxi, když jsem řekl že ne, tak mi odpověděl, že se mě teda musí ještě na něco zeptat . Položil mi ještě asi 2 otázky. Otázky neobsahovaly žádně špeky a p. Zoubek byl velmi trpělivý, když jsem něco hned nevěděl, tak se mě snažil popostrčit.
Nakonec jsem si odnesl B. Ústní trvala cca 20 min.