Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

statnice:oi_si_7 [2011/06/05 10:30]
marty
statnice:oi_si_7 [2025/01/03 18:23] (aktuální)
Řádek 16: Řádek 16:
 Aby bylo možné snadno přenášet projekty mezi různými operačními systémy a jejich verzemi a hardwarovými architekturami,​ bylo definováno několik standardů a vyvinuto několik nástrojů, které mají tuto přenositelnost usnadnit: Aby bylo možné snadno přenášet projekty mezi různými operačními systémy a jejich verzemi a hardwarovými architekturami,​ bylo definováno několik standardů a vyvinuto několik nástrojů, které mají tuto přenositelnost usnadnit:
  
-    * POSIX - Portable Operating System Interface - standardy IEEE 1003 a ISO/IEC 9945 +    ​* **POSIX** **Portable Operating System Interface** - standardy ​**IEEE 1003** **ISO/IEC 9945** - definuje, co by měl poskytovat operační systém, jaké příkazy, jaké vlastnosti - na základě tohoto standardu je potom poměrně snadné převádět projekty mezi různými distribucemi Linuxu, UNIXY, atd. (uvádí se, že to je mnohdy jednodušší než převod projektů mezi různými verzemi Windows) 
-    * Filesystem hierarchy standard - dokument popisující,​ co má být ve kterém adresáři v linuxové distribuci ​(/usr/bin/usr/local/usr/share, ...) +    ​* **Filesystem hierarchy standard ​(FHS)** ​- dokument popisující,​ co má být ve kterém adresáři v linuxové distribuci, mezi typické adresáře patří 
-    autotools project+        * **/usr/bin** - binární programy (platformně závislé) 
 +        * **/usr/local** - prefix do kterého je instalován software lokální pro tento stroj 
 +        * **/usr/share** - sdílené (na hw platformě nezávislé) zdroje - často může být tento systém sdílen mezi různými stroji (napřpomocí NFS
 +        **/​usr/​lib** - knihovny (platformně závislé) 
 +        * FHS popisuje, co by měl/neměl který adresář správně obsahovat
  
 ==== Kompilace GNU balíků ==== ==== Kompilace GNU balíků ====
  
-Autotools:+Nejrozšířenějším nástrojem pro kompilaci GNU balíků je systém ​Autotools. Tento systém se skládá z více nástrojů. Mezi hlavní a nejdůležitější patří:
  
    * m4, aclocal, autoheader    * m4, aclocal, autoheader
Řádek 29: Řádek 33:
    * automake    * automake
  
-Makefile.am,​ configure.ac,​ ... WIP+Tyto nástroje zpracovávají vstupní soubory, které obsahují informace o projektu, závislostech,​ požadavcích na cílovou platformu atd. Jedná se zejména o soubory: 
 + 
 +   ​* ​Makefile.am 
 +   * configure.ac 
 +   * config.h.in 
 + 
 +Proces sestavování (build) softwarového balíku se dělí na částkterá probíhá u vývojáře (vyžaduje ke svému běhu větší množinu nástrojů) a část, kterou spouští klient. 
 + 
 +Při přípravě distribuovatelného balíku (zpravidla nějaký *.tar.gz nebo *.zip archiv) je nutné spustit následující příkazy, které zpracovávají zmíněné soubory: 
 + 
 +    * **aclocal**: ​configure.ac ​-> aclocal.m4 
 +    * **autoheader**:​ configure.ac -> config.h.in 
 +    * **autoconf**:​ configure.ac -> configure 
 +    * **automake**:​ Makefile.am -> Makefile.in 
 + 
 +Celý build systém je postaven na makro procesoru ''​m4''​ (zpracovává vstupní soubory a přepisuje makra na další řetězcev tomto případě přepisuje příkazy/​řetězce na výstupní shell skript, který potom běží na cílové instalační platformě)První příkaz (aclocal) zajistí přítomnost potřebných definic pro makroprocesor ''​m4''​ v souboru ''​aclocal.m4''​. 
 + 
 +Autoheader umožňuje vygenerování platformně závislého hlavičkového souboru, který potom může být includován do projektu a mohou z něj být získávány nejrůznější informace, které jsou známé až při instalaci na cílovém systému (např. cesty k souborům, atd). 
 + 
 +Programy ''​autoconf''​ a ''​automake''​ jsou nejdůležitějí - ''​autoconf''​ generuje soubor ''​configure'',​ který používá klient k vygenerování souboru ''​Makefile'',​ který je následně možné použít pro zkompilování projektu. Nástroj ''​automake''​ připravuje pro soubor ''​Makefile''​ šablony, které jsou následně zpracovávány skriptem configure pro vytvoření finálního ''​Makefile''​ souboru. 
 + 
 +Balík, který je připraven pomocí výše zmíněných nástrojů již ke své kompilaci nástroje ''​autotool''​ a ''​automake''​ **nepotřebuje**.  
 + 
 +Konfigurace před kompilací na cílovém nebo build systému potom vypadá následovně:​  
 + 
 +  <​srcdir>​./​configure –host=arm­linux­gnueabi ­­enable­feature with­package­x=/​opt/​x 
 + 
 +Při této fázi jsou vygenerovány následující soubory: 
 +    * z ''​Makefile.in''​ je vygenerován ''​Makefile''​ 
 +    * z ''​config.h.in''​ je vygenerován ''​config.h''​ 
 + 
 +Pomocí skriptu ''​configure''​ je možné ovlivňit i ''​CFLAGS=x,​ LDFLAGS=x''​ v prostředí. 
 + 
 +Finální kompilace potom probíhá následovně:​ 
 + 
 +  make all 
 + 
 +Instalace zkompilovaného projektu do cílového adresáře:​ 
 + 
 +  make DESTDIR=/​packaging/​root install
  
  
 ==== Portace kódu a křížový překlad ==== ==== Portace kódu a křížový překlad ====
 +
 +Většinou není nutné, aby každý uživatel kompiloval software ze zdrojových kódů. Je možné dodávat konkrétní verzi zkompilovanou pro cílovou platformu. Pro sestavení programu se používá build toolchain (v případě použití GCC se označuje jako **GNU Tool Chain**). Ten zahrnuje jednak vlastní kompiler (např. GCC - GNU Compiler Collection) a dále nástroje pro vytváření knihoven, linker atd.
 +
 +Tento toolchain může kompilovat kód pro různé platformy. Na základě toho rozeznáváme **native toolchain** a **cross-compiling toolchain** (výsledné binární soubory běží na platformě toolchainu nebo na jiné platformě).
 +
 +{{:​statnice:​cross-compiling_toolchains.png|}}
  
 ==== Nativní a křížové vývojové řetězce ==== ==== Nativní a křížové vývojové řetězce ====
 +
 +Na základě toho, kde sestavujeme vlastní toolchain a kde jej používáme a jaké generuje cílové binární soubory rozlišujeme několik případů. V následujících sekcích jsou použity tři stroje (ve smyslu hw architektury):​
 +
 +   * build - stroj na němž je **sestavován build toolchain** (např. gcc)
 +   * host - stroj na němž **běží build toolchain** (zkompilovaný na stroji **build**)
 +   * target - stroj na němž běží binární soubory generované překladačem běžícím na stroji **host**
  
 === Native build === === Native build ===
 +Nejběžnější je nativní build. Příkladem může být zkompilování gcc překladače v některé linuxové distribuci (e. g. Gentoo). Tento překladač je potom používán pro vygenerování binárek, které běží na téže platformě.
 +
 {{:​statnice:​native_build.png|Native build.}} {{:​statnice:​native_build.png|Native build.}}
  
 === Cross build === === Cross build ===
 +
 +Typický scénář použití pro běžný křížový překlad je u embedded systémů. Tyto systémy nejsou zpravidla dostatečně výkonné, abychom pro ně mohli zkompilovat překladač,​ který by na nich běžel a generoval binární soubory pro tuto platformu. Proto pracujeme např. v nějaké běžné linuxové distribuci (např. na architektuře core2, i686, ...), kde máme překladač (host) a generujeme např. binární kód pro ARM procesor, který běží na cílovém embedded zařízení.
 +
 {{:​statnice:​cross_build.png|Cross build.}} {{:​statnice:​cross_build.png|Cross build.}}
  
 === Cross-native build === === Cross-native build ===
 +
 +Zde můžeme uvažovat např. rozdíl mezi 32bit a 64bit linuxovými distribucemi. Může se stát, že jsou servery, na kterých jsou kompilovány binární balíčky 64bitové. V tom případě je na 64 bitové architektuře zkompilován 32bitový překladač,​ který je možné následně používat pro generování binárních souborů pro cílovou platformu.
 +
 {{:​statnice:​cross_native_build.png|Cross native build.}} {{:​statnice:​cross_native_build.png|Cross native build.}}
  
 === Canadian build === === Canadian build ===
 +Kanadský build může být použit např. pokud vygenerujeme překladač běžící na 32bitové architektuře na 64bitovém stroji, ale tento překladač generuje třeba binární soubory pro embedded zařízení.
 +
 {{:​statnice:​canadian_build.png|Canadian build.}} {{:​statnice:​canadian_build.png|Canadian build.}}
  
Řádek 57: Řádek 122:
     * RPC, CORBA     * RPC, CORBA
     * padding - zarovnávání packetů     * padding - zarovnávání packetů
 +
 +
 +===== Zdroje =====
 +    * [[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​POSIX|POSIX - Wikipedie]]
 +    * [[http://​rtime.felk.cvut.cz/​osp/​prednasky/​osp-hw-and-porting.pdf|slides z přednášky o přenositelnosti sw, nová verze]]
  
statnice/oi_si_7.1307262637.txt.gz · Poslední úprava: 2025/01/03 18:19 (upraveno mimo DokuWiki)
Nahoru
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0