Toto je starší verze dokumentu!
Při realizaci softwarových systémů často nemůžeme zanedbat cílovou hardwarovou architekturu stroje a musíme psát kód tak, aby jej bylo možné snadno upravit (ideálně pouze rekompilovat) pro běh na jiných platformách. V okamžiku kdy je nutné přímo interagovat s některou hardwarovou komponentou počítače (řídící jednotky, SCADA systémy, …), se dostáváme až na úroveň, kdy musíme řešit věci, jako uspořádání bytů v proměnné apod. K základním požadavkům na přenositelnost zdrojového kódu patří:
Aby bylo možné snadno přenášet projekty mezi různými operačními systémy a jejich verzemi a hardwarovými architekturami, bylo definováno několik standardů a vyvinuto několik nástrojů, které mají tuto přenositelnost usnadnit:
Nejrozšířenějším nástrojem pro kompilaci GNU balíků je systém Autotools. Tento systém se skládá z více nástrojů. Mezi hlavní a nejdůležitější patří:
Tyto nástroje zpracovávají vstupní soubory, které obsahují informace o projektu, závislostech, požadavcích na cílovou platformu atd. Jedná se zejména o soubory:
Proces sestavování (build) softwarového balíku se dělí na část, která probíhá u vývojáře (vyžaduje ke svému běhu větší množinu nástrojů) a část, kterou spouští klient.
Při přípravě distribuovatelného balíku (zpravidla nějaký *.tar.gz nebo *.zip archiv) je nutné spustit následující příkazy, které zpracovávají zmíněné soubory:
Celý build systém je postaven na makro procesoru m4 (zpracovává vstupní soubory a přepisuje makra na další řetězce, v tomto případě přepisuje příkazy/řetězce na výstupní shell skript, který potom běží na cílové instalační platformě). První příkaz (aclocal) zajistí přítomnost potřebných definic pro makroprocesor m4 v souboru aclocal.m4.
Autoheader umožňuje vygenerování platformně závislého hlavičkového souboru, který potom může být includován do projektu a mohou z něj být získávány nejrůznější informace, které jsou známé až při instalaci na cílovém systému (např. cesty k souborům, atd).
Programy autoconf a automake jsou nejdůležitějí - autoconf generuje soubor configure, který používá klient k vygenerování souboru Makefile, který je následně možné použít pro zkompilování projektu. Nástroj automake připravuje pro soubor Makefile šablony, které jsou následně zpracovávány skriptem configure pro vytvoření finálního Makefile souboru.
Balík, který je připraven pomocí výše zmíněných nástrojů již ke své kompilaci nástroje autotool a automake nepotřebuje.
Konfigurace před kompilací na cílovém nebo build systému potom vypadá následovně:
<srcdir>./configure –host=armlinuxgnueabi enablefeature withpackagex=/opt/x
Při této fázi jsou vygenerovány následující soubory:
Pomocí skriptu configure
je možné ovlivňit i CFLAGS=x, LDFLAGS=x v prostředí.
Finální kompilace potom probíhá následovně:
make all
Instalace zkompilovaného projektu do cílového adresáře:
make DESTDIR=/packaging/root install