Zkouška 30.5.2011
Písemná část
Celkem bylo 6 příkladů.
První příklad byl jednoduchý převod bází.
Druhý příklad byl nakreslit affinní prostor jež vnikl z řešení soustavy Ax=b. (To samý, co jsme měli na konzultaci. Tuším že to byl příklad č.2).
Třetí příklad byl důkaz, že 3 vektory jsou lineárně nezávislé, když ani jeden z nich není lineární kombinací ostatních .
Čtvrtý příklad byl dost těžký. Byly dva obrazy a v každým z nich dva body (který korespondovali), K a mělo se vypočítat R. V podstatě se dá jednoduše dostat do situace kdy máš 6 rovnic a 11 neznámých. (Vynásobí se body K^-1 a pak alpha1*X12=R*X11). Potom je třeba použít informaci že det R = 1 a že R^T*R=I …. což není zrovna pěkný, takže se musela R uhádnout a pak ověřit že splnuje všechny výše uvedenné podmínky.
Pátý příklad bylo vypočítat K, když byly zadaný 2 pravé úhly mezi 3 bodama (paprskama) a neuplný omega. Omega se dopočítalo snadno.(x1beta*omega*x2beta=0) Jenže pak převést omega na K je problém, protože to bylo úplný K. Buď je třeba si ty převody zapamatovat a nebo složitě odvodit. Je to zde:
http://cmp.felk.cvut.cz/cmp/courses/TZ/2011/Lecture/TZ-2011-Lecture-08-Calibration-V-&-R.pdf, slide č.6. Pokud si dobře pamatuju, tak výsledek dokonce byl, že žádný takový K neexistuje. Takže pozor na podobný chytáky.
Šestý příklad byl vypočítat parametry v F. Byl zadaný bod v každým ze dvou obrazů, a pak přímka v jednom obraze a bod v dalším.
Ústní část
Na ústní nás bylo 5. Společně se řešily příklady z písemky a k tabuli šel vždy ten, kdo měl aktuální příklad nejhůře. Známky z písemky pak Pajdla vylepšoval/zhoršoval podle aktivity při společném řešení. U jednoho kolegy si nebyl jistý, tak se ho zeptal na reálnou projektivní rovinu.
Nahoru